لابد شما هم مانند هر پدر و مادر دلسوز دیگری به فکر تأمین آینده فرزندتان هستید و دوست دارید بدانید که کدام سرمایه گذاری می تواند بدون کمترین دردسر و با امنیت بالا در دوران جوانی فرزندتان مؤثر باشد. اینجاست که بحث بیمه عمر و تامین آتیه به میان می آید. حالا سؤال اینجاست که اصلا این بیمه چه جور بیمه ای است و چه مزایا و امکاناتی را در اختیار شما قرار می دهد و چرا یک سرمایه گذاری امن و کم دردسر است.

همانطور که از اسمش هم پیداست بیمه عمر و تامین آتیه از دو بخش مهم تشکیل شده است:

۱ بیمه عمر
مزایای بیمه ای بسیار زیادی در بیمه عمر قرار دارد. از آنجایی که بیمه عمر یک بیمه بلند مدت است و بیمه شده قرار است سالیان سال برای خود پس انداز کند، پس بایستی تمامی پیش بینی ها صورت گیرد.

به تعریفی دیگر در بیمه عمر تمام اتفاقات و رخدادهایی که ممکن است زندگی انسان ها را تحت تاثیر خود قرار دهد در بیمه عمر پیش بینی شده تا در صورتی که فرد دچارش شد، در زندگی اش دچار بحران های مالی و مسائلی از این دست نشود.

تمامی پوشش های بیمه ای که شامل حال بیمه شدگان محترم قرار می گیرد تقریبا بیش از ۸ میلیارد ریال می باشد.

پوشش بیماری های خاص: جمعا تا سقف ۱۲۵ میلیون تومان

هزینه های پزشکی حادثه سالیانه تا سقف ۲۰ میلیون تومان

غرامت حوادث: تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان

غرامت از کار افتادگی: تا سقف ۴۰ میلیون تومان

غرامت فوت بیمه شده: تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان + ۲۰۰ میلیون تومان حادثه

به همراه پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه و همچنین آتش سوزی منزل مسکونی بیمه شده تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان

اگر در مواردی که در بالا آمده کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که تقریبا هیچ کدام از پوشش هایی که در بیمه عمر قرار دارد، در بیمه خدمات درمانی مانند تامین اجتماعی و بیمه های تکمیلی نیست.

چون بزرگترین تفاوت بیمه های خدمات درمانی و بیمه های تکمیلی با بیمه عمر در این است که قرار نیست در بیمه عمر هزینه های درمان پرداخت شود. چون می توان با استفاده از بیمه هایی مانند تامین اجتماعی از خدمات درمانی استفاده کرد.

اما برای ریسک های بالا و خطرات شدیدی که زندگی همه انسان ها را تهدید می کند، فقط بیمه های زندگی امکان تامین هزینه ها را دارد.

در واقع می توان گفت که بیمه عمر کیفیت زندگی انسان ها را تحت هر شرایطی بیمه می کند.
اهمیت این نوع بیمه در چیست؟

اول اینکه ذهنیت مرسوم در مورد پرداخت غرامت ها و خسارات در بیمه عمر به هیچ عنوان وجود ندارد. می توان به یک جستجوی کوچک در اینترنت و شبکه های اجتماعی دید که مبالغ نسبتا بالایی که به بیمه شده ها پرداخت می شود نسبتا در زمان های بسیار کوتاهی صورت می پذیرد.

دوم اینکه قانون انحصار وراثت و مالیات بر ارث و… هم شامل بیمه های عمر و زندگی نمی شود. در ضمن این بیمه هیچ محدودیت سنی هم ندارد و شما می توانید از اولین روز تولد فرزندتان او را بیمه کنید.

البته ناگفته نماند که تا سن ۱۲ سالگی بیمه عمر و تامین آتیه برای فرزندان در حکم پس انداز و سرمایه گذاری می باشد و  پس از ۱۲ سالگی به تدریج مزایا و پوشش های بیمه ای شامل حال کودکان می شود که این موضوع نیز از جمله مزایای جانبی بیمه های عمر و تامین آتیه می باشد.
آیا محدودیتی از نظر پرداخت حق بیمه وجود ندارد؟ این سؤال مهمی است که لابد برای شما هم پیش آمده است. جالب است بدانید که هیچ محدودیتی در پرداخت حق بیمه وجود ندارد و همه چیز براساس توان مالی بیمه شده ها تعیین می شود.

۲ تامین آتیه
همانطور که در بالا هم اشاره شد بیمه های عمر فقط بیمه نیستند بلکه یک قسمت سرمایه گذاری هم دارند که اتفاقا جز بخش های مهمی است که هر پدر و مادری دنبال آن می گردد تا خیالش از بابت تأمین آتیه فرزندش راحت باشد ولی بیمه سرمایه گذاری یعنی چه؟

تصور کنید که فرزندتان را بیمه کردید و هر ماه مبلغی را به عنوان قسط بیمه یا پس انداز پرداخت می کنید. شرکت بیمه به این پس انداز سود می دهد که از نوع روز شمار هم هست. یعنی اگر شما بیمه عمر خود را به مبلغ ۲۰ میلیون تومان و به نام فرزندتان گرفته باشید او در پایان مدت قرارداد بیمه هم این سرمایه بیست میلیون تومانی و هم سودش را دریافت می کند.

البته فقط شرکت های بیمه ای نیستند که چنین خدماتی را انجام می دهند بلکه بعضی از بانک ها نیز حساب سرمایه گذاری بلند مدت دارند که شاید از نظر سود دهی فرق چندانی با بیمه های عمر و سرمایه گذاری نداشته باشد ولی تفاوت عمده اش در همین پوشش بیمه ای است که بانک ها امکان ارائه آن را به شما نخواهند داشت.